Вече сте купили преждата, прекарали сте часове, дни, месеци, понякога години за да изплетете ценния пуловер или жилетка и е време да го/я изперете.
На първо място имайте предвид, че вълната НЕ трябва да се пере често. Тя има свойството да се самопочиства, когато я оставяте на въздух за няколко часа между носенията. Избягвайте перална машина. Триенето, което се образува по време на пране в машина би могло да степе Вашата дреха. Топлината и препарата също влияят и биха могли да деформират материята.
Най-важното при пране на вълна е да няма температурни разлики. Това означава, че температурата на водата трябва да е стайна, както и водата, с която изплаквате да е еднаква с тази, с която накисвате.
- Разтворете специалният препарат във вода предварително. Какъвто и препарат да използвайте уверете се, че слагате съвсем малко от него, защото повишава риска от степване. Една супена лъжица е напълно достатъчна за голям пуловер. Накиснете за 10 мин.
- Изтисквайте внимателно: с нежни движения “разбърквайте” водата с препарата така, че дрехата да стане напълно мокра. След няколко минути я направете на топка и леко изтискайте водата, без да извивате или стискате силно.
- Изплакнете със студена вода: изпразнете съда и напълнете със студена вода отново. Потопете дрехата и я накиснете. Изплакнете отново. Изцедете внимателно.
- Отстранете излишната вода с кърпа: никога не простирайте вълнено изделие, така че да виси надолу. Поставете кърпа на пода и сложете пуловера върху нея. Започвайки от долната част го навивайте заедно с кърпата. Пристиснете няколко пъти и развийте.
- Извайте внимателно формата на дрехата: преди да я оставите да се суши, трябва да “блокирате”. “Блокирането” запазва правилната форма и размер и заравнява материята. Тази стъпка е много важна. Бихте могли дори да смалите или уголемите размера на дрехата си по този начин. Докато дрехата ви е все още върху кърпата внимателно придърпайте и загладете с ръце докато постигнете желаната форма и размер.
- Изсушете в хоризонтална позиция: имайте предвид, че може да отнеме дълго време (при някои материи дни) докато изсъхне. Избягвайте сушене на директна слънчева светлина или топлина (например да я сложите срещу климатик или радиатор). Бихте могли да я сложите върху сгъваема сушилка за дрехи. Не използвайте сушилня.
Тази статия все още няма коментари